2TM2,3

Tymoteusz (z greki Bojący się Boga) to postać Nowego Testamentu, bliski współpracownik Św Pawła. Urodził się w Listrze w Lakaonii (Azja Mniejsza) około roku 15 p.Ch.* Ojciec był Grekiem - poganinem, matka Eunice była Żydówką. Od najmłodszych lat był wychowywany w pilnym czytaniu Ksiąg Świętych. Jego matka, babka Lois jak i sam Tymoteusz zostali nawróceni i ochrzczeni podczas pierwszej podróży misyjnej Św. Pawła i jego pobytu w Listrze.

Kiedy Św Paweł podczas swojej drugiej podróży misyjnej (50-53 p.Ch.) odwiedza Listrę zostaje mu polecony Tymoteusz jako człowiek prawy i bogobojny. Bracia z Listry dawali o nim dobre świadectwo(Dz 16:1-2). Św Paweł wybiera go na swojego ucznia i towarzysza, potem niejednokrotnie będzie wysyłal Tymoteusza w trudne i poufne misje jako swego zaufanego ucznia.

Paweł postanowił zabrać go z sobą w podróż. Obrzezał go jednak ze względu na Żydów. Wszyscy bowiem wiedzieli, że ojciec jego był Grekiem (Dz 16:3). Obrzezanie wiązało sie z ówczesnym prawem, według którego dzieci z mieszanych małżeństw powinny trzymać się religii matki. Pozwoliło to w zaakceptowaniu Tymoteusza przez Żydów i przełamaniu ich oporów religijnych.

Podczas tej podróży pozostaje Tymoteusz wraz z innym współpracownikiem Św Pawła - Sylasem w Berei (Macedonia), po czym spotyka się z Św Pawłem ponownie w Koryncie. (Dz 17:13-15, Dz 18:5). Na polecenie Apostoła wraz z Erastem zostaje wysłany do Mcedonii (Dz 19:22) następnie towarzyszy Św Pawłowi w podróży do Syrii (Dz 20:3-4)

Na polecenie Św Pawła Tymoteusz pracuje i naucza w wspólnotach chrześcijańskich w Tesalonice a Tymoteusza brata naszego i sługę Bożego w głoszeniu Ewangelii Chrystusa, wysłaliśmy aby was utwierdził i umocnil w waszej wierze (1Tes 3:2), Koryncie Dlatego to posłałem do was Tymoteusza, ktory jest moim synem umiłowanym i wiernym w Panu, aby wam przypomniał drogi moje w Chrystusie i to, czego nauczam wszędzie, w każdym kościele. (1Kor 4:17, a także 1Kor 16:10) i Efezie Jak prosiłem cię, byś pozostał w Efezie, kiedy wybierałem się do Macedonii, [tak proszę teraz], abyś nakazał niektórym zaprzestać głoszenia niewłaściwej nauki (1Tm 1:3).

Tymoteusz nazywany jest przez Św Pawła jako współpracownik (Rz 16:21) synem umiłowanym (1Kor 4:16), bratem (2Kor 1:1, Kol 1:1, Flm 1, Hbr 13:23), sługą Chrystusa Jezusa (Flp 1:1), dzieckiem w wierze (1Tm 1:2 ,1Tm 1:18 ,2 Tm 1:2).

W Nowym Testamencie umieszczone są dwa Listy Św Pawła do Tymoteusza. Powodem napisania pierwszego z nich była szczególna troska o Kosciół w Efezie, którego Tymoteusz był biskupem, a od ktorego żąda Apostoł stałej czujności wobec niebezpieczeństw grożących wierze, występowania z autorytetem, stanowczo i bez kompromisow, gdy chodzi o nauczanie.

Drugi list jest ostatnim natchnionym pismem Św Pawła i traktowany jako testament Apostoła Pogan. Dziękuje on w nim za wiarę Tymoteusza, wymagając od niego męstwa w głoszeniu Ewangelii i strzeżenia depozytu wiary, pracy na wzór dobrego żołnierza. Poucza jak walczyć z herezja i zwraca uwagę na ludzką przewrotność. Wraz z listem do Tytusa nazywane są listami pasterskimi.

Po śmierci Św Pawła Tymoteusz pozostał w Efezie jako biskup. Poniósł męczeńką śmierć za czasów Domicjana przez ukamienowanie w roku 97, majac wtedy przeszlo 80 lat. Relikwie Św Tymoteusza zostały w 356 roku przeniesione z Efezu do kościoła Św Apostołów w Konstantynopolu. W tradycji katolickiej występuje wraz z Tytusem - biskupem Krety. Świętem Św Tytusa i Tymoteusza jest 26 styczeń.

W ikonografi ukazywany jest jako biskup w średnim wieku (fresk w katolikonie Św Neofita na Cyprze). W kapie z ksiegą i choragwią w Kronice Świata Schedla z 1493 roku.Od XII wieku występuje jako jeden z dwóch biskupów obecnych przy śmierci Marii (mozaika w Martorana, Palermo). Męczeńską śmierć ukazuje też inicjał Pasjonatu Stuttgardzkiego (1130 rok).

Skład: Robert "Litza" Friedrich - gitara,głos
Tomek "Budzy" Budzyński - głos
Darek "Maleo" Malejonek - głos
Marcin Pospieszalski - bas, kontrabas, altówka, piano,
Piotr "Stopa" Żyżelewicz - perkusja
Tomek Goehs - perkusja
Joszko Broda - fujara sałaśnikowa, piszczałki, fujara postna, okaryna, dudy, gajdy istebniańskie, trombita beskidzka, róg sygnałowy, drumla
Robert Drężek - gitara
Maciej Ślimak Starosta - instrumenty perkusyjne
Beata Polak - perkusja
Angelika Górny - głos
Dr. Kmieta - Zeboath bas


Ponadto:
Paweł Klimczak - gitara
Dziki - konga
Kasia - głos
Lori Wallett - głos
Adam Toczko - głos, tamburyn
Tomek Bielecki - harmonijka
Michał Pruszkowski - trąbka
Michał Kulenty - saksofon
Mateusz Colesław Miłosiński - dzidziribu

Strona www: 2TM2,3

Wydane płyty:

Teksty piosenek wykonawcy: